chov abronií,

První živé abronie jsem spatřil v roce 2008 na burze v Hammu.Původně jsem si myslel ,že se jedná o nějakého stromového scinka.Po pátráni o informacích na interentu jsem zjistil ,že se jedná o blízkého příbuzného slepýšů,čili čeledi anguidae.Česky i když české názvy moc nemusím  se nazývá  aligátorec (pěkná blbost),já mu říkám abronia.Nechápu a nerozumím tomu kdo a proč  vymýšlí takové nesmysly Narazil jsem na stránku www.projectabronia.com, kde jsem čerpal první informace.

Jedná se o stromové ještěry ,žijící v horských oblastech Mexika a Guatemaly.Vyskytují se otrůvkovitě na jednotlivých vulkíánech.Vzhledem k jejich horskému výskytu mají specifické nároky hlavně na teplotu.Žijí v podmínkách ,kde noční teploty mohou klesat až k bodu mrazu.A to mě právě velmi zaujalo ,protože v mé zimní zahradě klesá teplota v zimních měsících  až k 10°C.Tím splňovaly můj cíl,enrgeticky nenáročného živočicha.Ale samozřejmě v uvozovkách,protože v denních hodinách jim svitím 70W halogenidovýma výbojkama.Přes léto se dají chovat v drátěných vzdušných terárijích pod širým nebem.To bych rád vyzkoušel tento rok.

První pár odchovaných mláďat Abronia graminea  jsem koupil od chovatele v Německu .Pár abronia vasconcelosi jsem koupil od známého chovatele a propagátora těchto úžasných ještěrů v Čechách.Obývají terária o rozměrech: půdorys 50x50cm, výška 70cm.Zadní a část bočních stěn jsou polepeny korkem.Nechybí spouta korkových samorostů a rostlin ,které vydrží takové extrtémy. Celý strop je vzdušný (inox). Jako centrální rostlina se mě osvětčila tlustice (Crasula ovata). Má dostatečně tuhé listy,které snesou časté lezecké přesuny abronií. Zároveň  tak plní funkci estetickou . Je to vlastně strom na lezení.Jako podrostové rostliny se mě neosvědčily bromelie, protože je brzy zdecimovali cvrčci.Dávám tak přednost různým druhům kapradin,kterým dává hmyz jakž,takž pokoj.Miska s vodou je nutností,protože v zimních měsících omezuji postřik.Zato v létě je nutné rosit nádrž i několikrát denně.Abroniím předkládám cvrčky ,občas voskové moly,jednou za čas larvy zlatohlávků. Nádrže mám umístěné pod automaticky otvíranou  střešní ventilací ,ale přesto se v létě občas stalo, že teplota vystoupila i málo nad 30°C,ale vzhledem na hodně členěný interiér terária a dostatečnou vrstvu vlhkého rašeliníku to nezanechalo žadné negativní stopy na mých abroniích.Traduje se totiž ,že snáší teploty kolem 26-28°C.Není tomu tak,ale nikdy to nebyl dlouhodobý stav.

Velmi je zajmavé jejich individílní chování.Někteří jedinci se tváří jako ochočení miláčkové,druzí jako nemilosrdní rváči.Přeto, že vloni se tvářily některé samice jako gravidní, k porodu nedošlo u žádné.Jsem zvědav co snimi udělá letošní přezimovíní a následující teplé měsíce.

 Chovatelům kteří mají možnost jim vytvořit vhodné podmínky, se dají vřele doporučit.Jsou to velmi zajmaví a nenároční ještěři.Většímu rozšíření bude asi bránit vyšší cena a vzácnost s důvodu ochrany  v zemích původu, a zatím poměrně ojedinelé odchovy.