Zimování such.želv.

Poměrně často přetřásané téma na prodejních burzách , kde začínající chovatelé   volí raději  při koupi želvy nějaký  exotický druh ,u  kterého  problém se zimováním odpadá. Názory na způsob se různí. Nechci nikomu vnucovat svou metodu ,ale želvy  zimuji od roku 1972.a když vezmu v ůvahu i tu mou první horsfieldku, tak raději mlčím.Viz: (o mě). Zprvu jsem taky využíval rad  zkušenějších chovatelů,Ty první rady pocházely od chovatele ,kterého zminuji v úvodu.. (O mě)Tu velkou želvu ,zřejmě marginatu zimoval  ve sklepě zahrabanou jen do starých  hadrů.  Pár let jsem to taky takhle prováděl   .Do té doby než se jedné chudince do nití zamotala noha  a málem o ni přišla.Zkoušel jsem vlhký štěrk a nahoře listí. Dle rad a návodů v tehdejší  literatuře.Za čas se ale taky dostavili problémy.želvy měli zarudlé plastrony  a vždy pak trvalo.celé léto , než se s toho vzpamatovaly.

Od 90let , kdy zimuji několik desítek želv  to provádím  následujícím způsobem: u želv které jsou chovány ve venkovních výbězích je to jednoduché . Želvy se postupně na zimování   připraví samy. Poznají že se zkracuje den a je čím dál víc chladněji. Na konci řijna už ani nevylézají s ubykací  ven. Pak je stačí  jen na pár minut  až hodinu,  vložit do nádob  s vlažnou vodou,ale ne moc teplou. Podle okolí. Želvy se ještě naposled vyprázdní. Pak je hned po několika kusech dávám do plastových ,nebo dřevěných beden,dostatečně vysokých, naplněných suchou slámou.Bedny naskládám  na sebe a uložím do  zimovacího  prostoru.Dříve to byl  sklep ,ale při teplých zimách jsem tam kolikrát naměřil víc jak  12°C.Proto jsem byl nucen vybudovat v garáži, která je mimo dům dobře zateplenou část  s asi 150W topným tělesem ,řízeným  termostatem.Je to ovšem zase určité  riziko. Technika může selhat. Proto jsem  nucen to několikrát za týden kontrolovat a v mrazech  každý den zdali to funguje .Zkrátka není nad dobrý sklep. Ideální prostor na zimování by byla i  velká díra do země ,neboli krecht.Na zahradě vykopaná jáma ,1 m hluboká  vystlaná slámou a shora zastřešená.Znám kolegy co to tak praktikují a,nemohou si to vynachválit.

 Chovatelé, kteří chovají evropské želvy v bytech to mají o dost složitější. Ale asi takhe , je nutné dát želvě signá l že se něco mění.Podle potřeby a stáří želvy zvolíme kdy a na jak dlouho hodláme želvičku  uložit ke spánku..Mláďata  stáčí zimovat krátce.Jen 2-3 měs. Dospělé želvy zimuji od konce října do konce března  . Příprava  začíná vypnutím  žárovky a osvětlení  , pak za týden želvu  můžeme přesunout do chladnějších částí  bytu a během 14 dní provedeme koupel a zazimování.Pokud zimujeme zdravé želvy v kondici,tak nemusíme mít obavy.Doporučuji zimovat mláďata o min. hmotnosti  100g.Pokud  má  zvíře zdravotní problémy , jako třeba respirační infekci tak od toho ustoupíme.A želvu už ten rok raději nezimujeme.

Se zimováním v lednicích zkušenosti  nemám ale logicky s toho vyplývá. že to bude trochu jinak Mrzne i v chladničce  a  mráz vysušuje proto je nutné za pomocí nádoby s vodou nebo  vlhkého  rašeliníku,vlhkost zvýšit. Ale platí to samé. Jak ve sklepě . Želva by měla být v  suchu. Plíseň je totiž prevít.Teplota stejná.

Takže to shrnu: .suchá sláma,nebo rašeliník(neplesniví  ) Plastová bedna  nejlépe s víkem  a teplota kolem 6-8°C. Při vyšších teplotách želva neupadne do úplného spánku  a dehydratuje se. Doba zimování  podle  velikosti 2-6 měsíců. Po zimování želvu postupně zvykáme na stále vyšší   teplotu, v řádu dnů (nespěchejme) a můžeme ji opět  dopřát  koupele kvůli  doplnění  tekutin .

Tenhle článek se týká všech evropských želv i horsieldek.U afrických a blízkovýchodních druhů je to o trochu jiné