Zimování such.želv.
Poměrně často přetřásané téma na prodejních burzách , kde začínající chovatelé volí raději při koupi želvy nějaký exotický druh ,u kterého problém se zimováním odpadá. Názory na způsob se různí. Nechci nikomu vnucovat svou metodu ,ale želvy zimuji od roku 1972.a když vezmu v ůvahu i tu mou první horsfieldku, tak raději mlčím.Viz: (o mě). Zprvu jsem taky využíval rad zkušenějších chovatelů,Ty první rady pocházely od chovatele ,kterého zminuji v úvodu.. (O mě)Tu velkou želvu ,zřejmě marginatu zimoval ve sklepě zahrabanou jen do starých hadrů. Pár let jsem to taky takhle prováděl .Do té doby než se jedné chudince do nití zamotala noha a málem o ni přišla.Zkoušel jsem vlhký štěrk a nahoře listí. Dle rad a návodů v tehdejší literatuře.Za čas se ale taky dostavili problémy.želvy měli zarudlé plastrony a vždy pak trvalo.celé léto , než se s toho vzpamatovaly.
Od 90let , kdy zimuji několik desítek želv to provádím následujícím způsobem: u želv které jsou chovány ve venkovních výbězích je to jednoduché . Želvy se postupně na zimování připraví samy. Poznají že se zkracuje den a je čím dál víc chladněji. Na konci řijna už ani nevylézají s ubykací ven. Pak je stačí jen na pár minut až hodinu, vložit do nádob s vlažnou vodou,ale ne moc teplou. Podle okolí. Želvy se ještě naposled vyprázdní. Pak je hned po několika kusech dávám do plastových ,nebo dřevěných beden,dostatečně vysokých, naplněných suchou slámou.Bedny naskládám na sebe a uložím do zimovacího prostoru.Dříve to byl sklep ,ale při teplých zimách jsem tam kolikrát naměřil víc jak 12°C.Proto jsem byl nucen vybudovat v garáži, která je mimo dům dobře zateplenou část s asi 150W topným tělesem ,řízeným termostatem.Je to ovšem zase určité riziko. Technika může selhat. Proto jsem nucen to několikrát za týden kontrolovat a v mrazech každý den zdali to funguje .Zkrátka není nad dobrý sklep. Ideální prostor na zimování by byla i velká díra do země ,neboli krecht.Na zahradě vykopaná jáma ,1 m hluboká vystlaná slámou a shora zastřešená.Znám kolegy co to tak praktikují a,nemohou si to vynachválit.
Chovatelé, kteří chovají evropské želvy v bytech to mají o dost složitější. Ale asi takhe , je nutné dát želvě signá l že se něco mění.Podle potřeby a stáří želvy zvolíme kdy a na jak dlouho hodláme želvičku uložit ke spánku..Mláďata stáčí zimovat krátce.Jen 2-3 měs. Dospělé želvy zimuji od konce října do konce března . Příprava začíná vypnutím žárovky a osvětlení , pak za týden želvu můžeme přesunout do chladnějších částí bytu a během 14 dní provedeme koupel a zazimování.Pokud zimujeme zdravé želvy v kondici,tak nemusíme mít obavy.Doporučuji zimovat mláďata o min. hmotnosti 100g.Pokud má zvíře zdravotní problémy , jako třeba respirační infekci tak od toho ustoupíme.A želvu už ten rok raději nezimujeme.
Se zimováním v lednicích zkušenosti nemám ale logicky s toho vyplývá. že to bude trochu jinak Mrzne i v chladničce a mráz vysušuje proto je nutné za pomocí nádoby s vodou nebo vlhkého rašeliníku,vlhkost zvýšit. Ale platí to samé. Jak ve sklepě . Želva by měla být v suchu. Plíseň je totiž prevít.Teplota stejná.
Takže to shrnu: .suchá sláma,nebo rašeliník(neplesniví ) Plastová bedna nejlépe s víkem a teplota kolem 6-8°C. Při vyšších teplotách želva neupadne do úplného spánku a dehydratuje se. Doba zimování podle velikosti 2-6 měsíců. Po zimování želvu postupně zvykáme na stále vyšší teplotu, v řádu dnů (nespěchejme) a můžeme ji opět dopřát koupele kvůli doplnění tekutin .
Tenhle článek se týká všech evropských želv i horsieldek.U afrických a blízkovýchodních druhů je to o trochu jiné